Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Małopolski, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Andrychów: raka można pokonać

25.11.2012, Kluby zdrowia

– Wiele słyszałam o samobadaniu piersi, ale pierwszy raz ktoś praktycznie pokazał mi, jak to robić – mówi jedna z uczestniczek spotkania Klubu Zdrowia w Andrychowie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Ćwiczenia na manekinie oraz wykład pokazały uczestnikom, jak zwiększyć szanse na wygraną z rakiem.

Co roku 140 tys. Polaków dowiaduje się że ma nowotwór. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem, zapada na niego 10 tys. kobiet rocznie.

22 listopada pielęgniarka Ewelina Jaksz-Recmanik wyjaśniła w klubie zdrowia, jak ważne są profilaktyczne badania piersi, które pozwalają wykryć ewentualne zmiany w tkance piersiowej. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu zwiększa bowiem szansę na wyleczenie.

Każdy uczestnik spotkania miał możliwość podjęcia próby wykrycia zmian na manekinie. W obu jego piersiach były różnej wielkości i różnego charakteru anomalia. Również wizualnie jedna pierś różniła się od drugiej – dzięki temu można było praktycznie zobaczyć, że nawet dzięki oględzinom przed lustrem możliwe jest wykrycie problemu w jego początkowej fazie.

– Mamy tendencje interesować się naszym zdrowiem dopiero, gdy dokuczają nam objawy, np. ból – mówi Adam Miarka, kierownik Klubu Zdrowia w Andrychowie. – Tymczasem kiedy nowotwór piersi powoduje ból, jest już na ogół w bardzo zaawansowanym stanie. Trzeba reagować znacznie wcześniej – podkreśla.

W spotkaniu uczestniczyły nie tylko panie, ale również panowie. Jak podkreśliła prelegentka, oni także mogą odegrać istotną rolę w motywowaniu swoich partnerek do wykonywania regularnych badań.

red. aw

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
13 2030 0045 1110 0000 0270 6850

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij