Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Małopolski, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Kraków: świat bez chemii – w harmonii z naturą

30.05.2012, Kluby zdrowia

Mnożą się bardzo szybko i co 20 min mają następne pokolenie. W ciągu doby jest ich 72, a w ciągu roku 525 tys. pokoleń. O czym mowa? O mikroorganizmach, które mogą zrewolucjonizować nasze myślenie o uprawie roślin i ochronie przyrody.

– Na ostatnim spotkaniu Klubu Zdrowia w Krakowie naszym wykładowcą był Krzysztof Wróblewski, absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Mieliśmy możliwość zapoznania się z działaniem efektywnych mikroorganizmów w rolnictwie, a także gospodarstwie domowym – mówi Kinga Skorupska, wolontariuszka klubu prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

Podczas spotkania mowa była o tym, jak skutecznie współgrać z przyrodą, wykorzystując jej ogromne możliwości.

„We współczesnym rolnictwie traktuje się glebę jako martwy twór, na którym rosną rośliny i można bez końca podkręcać jej wydajność. Ale prawda jest taka, że nadwerężanie wymaga potem rehabilitacji i doprowadza do spadku wydajności do zera” – przekonywał prelegent.

Odpowiedzią na coraz większą chemizację rolnictwa mogą być odkrycia prof. Teruo Higi z Japonii, który w ciągu 20 lat żmudnych badań wyselekcjonował ok. 80 szczepów dobroczynnych bakterii i innych mikroorganizmów. Pozytywne  drobnoustroje dostarczane do środowiska zyskują przewagę liczebną, wypierając ze środowiska negatywne i chorobotwórcze mikroorganizmy. Wprowadzają tym samym ład i harmonię w przestrzeń, w której się znajdują. Mogą być wykorzystywane zarówno w rolnictwie, ogrodzie jak i gospodarstwie domowym do użyźniania gleby, zaprawiania nasion czy dezynfekcji.

Zagadnienia z dziedziny ochrony środowiska to jeden z wielu tematów, o jakich można usłyszeć podczas spotkań Klubu Zdrowia w Krakowie. Już teraz wolontariusze zapraszają na kolejne spotkanie. Odbędzie się ono 3 czerwca, o godz. 11 w siedzibie filii ChSCh w Krakowie-Centrum (ul. Lubelska 25, obok Nowego Kleparza). Tym razem tematem będzie cukier.

– Opowiemy, jaki rodzaj cukru jest niezbędny dla naszego organizmu i jak pokonać uzależnienie od słodyczy – zapowiada Kinga Skorupska. 

Udział w programie Klubu Zdrowia w Krakowie jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

(aw)

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
ul. Lubelska 25
30-003 Kraków

Nr konta bankowego:
13 2030 0045 1110 0000 0270 6850

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij